Поговоримо про ідеальний світ, а також про те, що можна зробити, щоб отримати чужий досвід, але не втратити контроль над компанією. Також я опишу помилку, яку зробив колись в Unwiredtec-е.
Для чого існує рада директорів? Для відповіді на це питання треба зрозуміти, як взагалі працює компанія (я буду розглядати Chapter C корпорації США. Все, що я пишу, не є юридичною порадою. Якщо є бажання отримати грамотний юридичний рада, милості прошу в International Legal Counsels). У компанії є:
* Акціонери (shareholders) * Директора (призначаються акціонерами для подання їх інтересів) * Наймані робітники. До них також відноситься і CEO - виконавчий директор офіцер (важливо розуміти, що CEO може не бути директором компанії). Їх наймають директора, щоб наймані робітники розвивали компанію і піднімали бізнес.
У великих компаніях акціонери не можуть (через свою численність) або не хочуть (через інерційності) брати діяльну участь. І важко їх за це судити: поділ капіталу і праці - це один з основоположних принципів капіталізму. Дідусь Маркс, звичайно, зі мною б погодився. Тому акціонери вирішують обрати директорів, які аналогічним чином зацікавлені в успіху компанії (це обов'язкова умова), і віддають їм все кермо влади.
Але директора не повинні працювати в компанії. Вони збираються раз на місяць або квартал (у невеликих компаніях це відбувається раз в два тижні) і вирішують стратегічні завдання. Вони також обговорюють бюджет, розглядають фінансові плани, витрати, напрямки діяльності і т.п. Директора можуть бути виконавчими (не плутати з російським розумінням цього терміна), які працюють в компанії, і на чиїх плечах лежить виконання всього того, що придумав рада директорів. Вони також можуть бути рядовими - їх завдання полягає в привнесення стороннього досвіду в компанію, а також у знаходженні партнерів для бізнесу. Майже завжди ангели і VC ставлять одного або кількох своїх директорів до ради після раунду фінансування. Це (в ідеалі) дозволяє домогтися узгодженості цілей компанії та інвестора.
Коли я кермував Unwiredtec, я був і акціонером, і виконавчим директором, і CEO. Зараз я розумію, яку помилку я зробив, коли не розглядав включення до ради директорів знамомих успішних підприємців. Оскільки я не можу похвалитися чудовими навичками продажів, мені дуже знадобився б сторонній досвід. Якого не було, тому що найняти на роботу розумної людини я не міг з причини певної вбогості фінансів (треба розуміти, що розумна людина стоїть серйозних грошей, і, що найголовніше, розумний радник не потрібен часто) - ми їли на ті гроші, які заробили. Замість цього мені треба було:
* Запросити когось з моїх успішних знайомих (бажано, не клієнтів, так як це практично 100% гарантія конфлікту інтересів; мені й так вистачило того, що один з моїх клієнтів нас викупив) і поцікавитися їхньою думкою з приводу мого бізнесу. * Після деяких кастингів вибрати одного чи двох людей і запропонувати їм бути невиконавчий директорами моєї компанії.
Що потрібно зі стороннього директора стартапу?
* Прийняття участі в сесіях ради директорів (особисто або по телефону - ми не розглядаємо варіант voting by proxy) * Участь у визначенні цілей компанії (для стартапів мети визначаються кожен квартал) і стратегії їх досягнення * Аналіз акумульованої інформації про бізнес і ринку і забезпечення використання цієї інформації компанією
В залежності від типу бізнесу компанії директор може мати й інші обов'язки (наприклад, як крайній випадок, - пошук клієнтів). Дуже важливо мати договір між компанією і стороннім директором, що визначає:
* Обов'язки директора (див. вище) * Компенсацію директора (в стартапі це звичайно якийсь відсоток від суми продажу значної частини компанії, якщо компанія досягає заздалегідь обумовленого рівня, або якийсь відсоток від прибутку компанії, знову ж таки - якщо прибуток досягає заздалегідь обумовленого рівня). Компенсація директора повинна бути мотивуючої, але інтригуючою. Тобто, стартап з продажами в 2 млн на рік і прибутком в 300К, може запропонувати директору 2% акцій, якщо компанія оцінюється інвестором у 10 млн і продає більше 50% акцій. Або, наприклад, якщо EBITDA компанії досягає 1 млн доларів на рік, то директор отримує 2%. Тобто, при таких масштабах це не величезні гроші, але вони, тим не менш, мотивують директора, щоб він брав діяльну участь в житті і розвитку компанії. * Порядок оцінки діяльності директора та умови звільнення директора. На жаль, не всі директори можуть проявляти тривалий інтерес до компанії. Якщо інтерес пішов, але директор в період свого зв'язку з компанією все ж проявив себе, договір може вказувати разову суму компенсації директора за виконану роботу.
|